عسل

21 نوع از انواع عسل طبیعی که در ایران وجود دارند

 انواع عسل طبیعی

 همان طور که گل ها از لحاظ اندازه، رنگ، شکل و بو با هم تفاوت دارند، شهد آن ها نیز متنوع است. در واقع رنگ و طعم انواع عسل ظبیعی، دامنه ای به وسعت عطر و بوی گل ها دارد.عسل با داشتن این ویژگی بی نظیر طبیعی، از نظر غذایی و تا حدودی دارویی از سایر غذاها متمایز است. زنبورداران به این موضوع واقف اند و کوشش می کنند تا عسل را در جذاب ترین شکل ممکن به مشتریان عرضه کنند؛ به همین خاطر ما در این مقاله از مجموعه رزن کالا انواع عسل ها و خواص آن ها را برای شما بیان می کنیم:

 انواع عسل طبیعی تناسب زیادی با منبع شهد گل دارد.

الف) عسل تک گل

زنبورداران عسل شهد را از روی یک گل خاص جمع آوری می نمایند، مانند: عسل شبدر، عسل اقاقیا، عسل آفتابگردان

 نکته:عسل تک گل خالص با مشکل زیادی به دست می آید.

ب) عسل چند گل

زنبورداران شهد را از روی چندین گل جمع آوری می کنند، مانند: عسل کوهستان، عسل مرکبات و انواع درختان مثمر و غیر مثمر

انواع عسل طبیعی متناسب با زمان تولید آن 

الف) عسل بهاره

مانند: عسل مرکبات و عسل اقاقیا و درختان میوه که زنبور داران در اوایل بهار جمع آوری می کنند.

ب) عسل پاییزه

که تولید آن از اواسط تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد.

انواع عسل طبیعی و تقلبی

عسل طبیعی

طبق تعاریف موجود در کشورهای پیشرفته و کشور ما (ایران)، عسل به شهد گل ها اطلاق می شود که زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف آن را ساخته باشد. حال اگر زنبوری به جای شهد گل ها از قند سفید یا شکر استفاده کند، فرآورده آن را نمی توان عسل طبیعی نامید.

زنبوران عسل دارای نیروی ذاتی هستند که گل های مفید را از غیر مفید تشخیص می دهند، آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گیاهان طبی و گل های شفابخش می روند و عصاره این گل های زیبا و مفید را گرفته و به بهترین شکل در اختیار ما قرار می دهند. این عسل کاملا طبیعی و سرشار از مواد غذایی و حیات بخش بوده و می تواند عمده نیازهای غذایی را برطرف کند، زیرا که تمام عناصر و املاح و ویتامین های را که گل فراهم می کند و زنبور می پروراند و آن را قابل جذب در خون می سازد.

بیشتر زنبورداران چند شان عسل را از پاییز برای تغذیه بهاره ذخیره می کنند و این آسان ترین راه غذا دادن به زنبورها است و عسل مرغوب ترین غذایی است که میتوان در اختیار زنبورها قرار داد.

عسل طبیعی

عسل تغذیه ای ساخته شده از آب وشکر 

عسل طبیعی  به علت خواص بسیار زیاد و قیمت نسبتا بالایی که دارد همواره مورد توجه سودجویان قرار گرفته است. که با دست زدن و تقلب در آن، درآمد زیادی نصیب آنان می شود. گاهی اوقات اجباراً يا عمدتاً عسل را از تغذیه مصنوعی زنبوران یا محلول آب و شکر و یا شیره انگور و توت تهیه می کنند و آن را به جای عسل طبیعی می فروشند، این عسل دارای هیچ عطر و طعم مطبوعی نبوده و مسلما خواص عسل گل های مختلف را ندارد و استاندارد عسل، آن را جزء عسل های طبیعی نمی داند.

از طرفی کیفیت عسل طبیعی ۱۰ برابر بیشتر از عسل مصنوعی  است که از دادن آب و شکر به زنبوران به دست می آید، عسل مصنوعی صرفاً برای تغذیه زنبوران تا حدی مناسب بوده و برای انسان اهمیت چندانی ندارد.

در بعضی از کشورها از جمله ایران، گاهی عسل را به روش های مختلف با شکر و یا گلوکز مایع مخلوط می کنند که این یک نوع تقلب در استحصال عسل محسوب می شود. همانند این کار قبلا در آمریکا نیز انجام می شده است و دولت آمریکا به ناچار در سال ۱۹۲۶ در فصل مقررات راجع به دارو و غذا یک ماده تنبیهی برای آن قرار داد. بر اساس این ماده مخلوط کردن عسل با هر نوع ماده قندی دیگر برای فروشنده جرم محسوب می شود.

 عسل تقلبی

به مواد و ترکیباتی شبیه عسل اطلاق می شود، که بدون دخالت زنبور ساخته می شود. و معمولا از قند نیشکر و میوه های شیرین، مانند: خربزه، هندوانه، کدو تنبل و خرما در ساختن چنین عسل هایی استفاده می کنند. هر چند به عنوان عسل از آنها نام برده می شود اما این مواد، عسل نیست بلکه از غلیظ کردن آبمیوه ها به طریق مصنوعی و صنعتی به دست می آیند. این روش در ایران متداول نیست ولی در بعضی از کشورهای خارجی مرسوم است.

خواص انواع عسل های طبیعی

 1. عسل آویشن

عسل آویشن مقوی مغز و اعصاب می باشد و یک انرژی زای قوی بوده که به تقویت حافظه کمک میکند، همچنین برای دردهای قاعدگی، دردهای شکمی و روده، تسکین سرفه و گلودرد، درمان دیابت بی مزه، عفونت های عمومی بدن و برای پانسمان زخم های بستر مفید است.

 1. عسل گون

عسل گون باعث تقویت مغز و اعصاب می شود و انرژی زا بوده که به تقویت حافظه نیز کمک می کند، برای کم خونی مفید است، خواب آور می باشد،

خواص دیگر عسل گون که می توان از آن نام برد، عبارتند از:

 • درمان درد معده
 • زخم های چشم و دردهای چشم
 • ورم ملتحمه چشم
 • دردهای سینه و حلق و حنجره
 • مفید برای گرفتگی صدا
 • درد روده
 • درد کلیه
 • مثانه
 • مجاری ادراری
 1. عسل کتیرا

عسل کتیرا که شهد غالب آن یکی از گونه های معروف گون به نام گیاه کتیرا می باشد، دارای خواص دارویی بسیاری مانند تقویت اعصاب، تقویت حافظه و تقویت معده و…    می باشد.

 1. عسل چند گیاه

عسل چند گیاه یا چهل گیاه حاصل نوشیدن شهد گل های مختلف توسط زنبور عسل است. عموما در فصل بهار که گیاهان مختلفی در یک منطقه می روید، زنبور شهد گل های مختلفی را به عسل تبدیل می کند. این نوع عسل، خواص عمومی زیادی برای بدن دارد و برای بیماری های مختلفی توصیه شده است. ضد ورم و عفونت روده، ضد یبوست، ضد عفونی کننده دستگاه گوارش، ضد اسهال، تب بر، تقویت اعصاب، ضد سرفه و آسم، ضد سنگ کلیه و مثانه، اشتها آور، خواب آور، تصفیه خون و کبد، درمان میگرن، مبارزه با پوکی استخوان از فوایدعسل طبیعی چهل گیاه است.

 1. عسل یونجه

از گل های بنفش رنگ یونجه به دست می آید. عسل تازه استخراج شده، عسل یونجه بی رنگ یا کهربایی رنگ است. عسل یونجه به سرعت کریستالی شده و توده سفید رنگی را مانند شیر غلیظ ایجاد می نماید. این عسل، عطر و طعم خوبی دارد. حاوی ۵۷ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز می باشد.

عسل

عسل یونجه مقوی مغز و اعصاب بوده و حافظه را افزایش می دهد. این عسل بسیار خوش عطر و طعم می باشد. ملین و خون ساز است، بندآورنده خون، برای افرادی که دچار لرزش های اندام می شوند مفید است و همچنین نشاط آور است.

 1. عسل شوید

رنگ عسل شوید نسبت به دیگر عسل ها تیره تر است. این عسل به رنگ کهربایی تیره دیده می‌شود. عسل شوید شیرینی متوسط دارد. خواص آرامبخشی، کاهش چربی خون، تقویت معده و درمان دل پیچه، افزایش شیر مادران شیرده، تقویت استخوانها و درمان دردهای مفصلی، کم کردن ضربان قلب، تقویت بدن و افزایش نیرو و انرژی از خواص عسل شوید هستند.

 1. عسل رازیانه

رازیانه گیاهی دارویی با عطر و طعم است که خواص درمانی بسیاری دارد، عسلی که از شهد گیاه رازیانه به وجود می آید همه خواص گیاه رازیانه دارد. از فواید عسل طبیعی می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، مقابله با سرطان و پیشگیری از آن، تقویت سیستم گوارشی بدن، درمان سوءهاضمه ها و نفخ، خاصیت ضد عفونی و ضد میکروبی، کاهش فشار خون و کلسترول، پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و همچنین درمان تنبلی تخمدان، تسکین درد های قاعدگی اشاره کرد.

 1. عسل سياهدانه

عسل سیاهدانه مقوی مغز و اعصاب بوده و به تقویت حافظه کمک می کند و خواب آور است، باعث افزایش شیر مادر و درمان بیماری های کلیوی می شود. بادشکن است، سردرد و روماتیسم را بهبود می بخشد. همچنین برای ضعف بدن، رفع مسمومیت های خون، کبد، تهوع، شکم درد، یبوست، کاهش رطوبت های موجود در بدن، اعتدال بخشیدن به اخلاط بدن، مفید برای دیابت بی مزه، مفید برای انواع قولنج، ناراحتی های تنفسی، روشن کردن رنگ و رو، برای سنگ کلیه، مثانه و سیستم اورولوژی مفید است.

 1. عسل مرکبات

عسل مرکبات برای تقویت حافظه بینظیر است و انرژی زا می باشد، همچنین مفید برای درمان مشکلات معده، بادشکن، کمبود ویتامین C، تهوع و سم، نرم کننده سینه، سرماخوردگی، ورم های بدن، ضدعفونی کننده، تصفیه خون، اشتها آور، ناراحتیهای صفرا، مسکن، مفید برای سکسکه، کرم های روده، مفید برای سرطان های معده، ازدیاد متابولیسم پایه، پیشگیری از انواع سرطان ها، کاهش کلسترول، ضدباکتری و قارچ است.

10.عسل گیشنیز

عسل گشنیز دارای عطر تند و طعم های خاصی است. از گل های سفید و صورتی چتردار جمع آوری می شود. شکوفه های گشنیز رشد کرده در یک هکتار زمین، حدود ۵۰۰ کیلوگرم عسل می دهد. از فوایدعسل طبیعی گشنیز می توان به: اشتها آوری، مقوی معده، رفع سوءهاضمه، بادشکن، نرم کننده سینه وگلو، تب بُر، مفید برای بیماریهای عفونی مانند: سرخک و آبله، برای سرفه و سرماخوردگی، مسکن و آرام بخش، دفع سموم بدن، خواب آور، مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه ای، شیر افزا، مفید برای تب های روماتیسمی، مفید برای آفت دهان، تقویت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، ناراحتی روده و حافظه اشاره کرد.

11.عسل مریم گلی

این عسل از شهد گیاه معروف مریم گلی ساخته می شود که از گیاهان دارویی پر کاربرد است. وبه رنگ کهربایی روشن تا تیره زرین با بو و مزه دلپسند است. هر هکتار تحت کشت مریم گلی حدود ۶۰۰ کیلوگرم عسل می دهد. از خواص آن می توان به تصفیه خون، رفع تعریق بیش از حد بدن، کمک به سیستم گوارش، بهبود زخم ها و بریدگی ها، تحریک اشتها و بهبود سرماخوردگی اشاره کرد.

انواع عسل طبیعی

12.عسل وحشی

عسل وحشی از نوعی زنبور های کوچکی که با زنبور های معمولی و پرورش یافته فرق دارند به وجود می آید. این زنبور ها در بالای درختان و شکاف صخره ها در کوهستان ها اقدام به ساخت کلنی می کنند. و عسل ها با سختی بسیاری از این کلنی ها برداشت می شود. به دلیل خواص درمانی فوق العاده و سختی در برداشت عسل وحشی و حتی کمیابی این نو عسل، قیمت نسبتا بالایی هم در داخل کشور دارد. از مهمترین خواص این نوع عسل می توان به انرژی زایی بالا، درمان مشکلات گوارشی، درمان کم خونی، تقویت حافظه و همچنین تقویت قوای جنسی اشاره کرد.

13.عسل جعفری

عسل جعفری مقوی و انرژی زا می باشد. به بهبود بی خوابی، تقویت مغز و حافظه کمک می کند. مناسب برای کاهش نفخ و گرفتگی عروق بوده، همچنین اشتها آور است. برای ناراحتی های کبدی و طحال، برای دیابت بی مزه و برای ناراحتی های روده هم نیز مفید است.

14.عسل ریحان

عسل ریحان از نوع عسل های گیاهان تک گل است و برای بیماری ها در طب سنتی تجویز می شود، رنگ این عسل به رنگ عقیق روشن است و توسط زنبوران از شهد گیاه ریحان تولید می شود. عسل ریحان به عنوان یکی از داروهای طبیعی و خوراکی شناخته می شود، خواص عسل ریحان عبارت اند از: خواص ضد عفونی و ضد باکتری، بهبود دردهای میگرنی، بهبود سرگیجه، مقوی برای اعصاب و جسم انسان، بهبود ضعف بدن، غنی از ویتامین های K ،A، کلسیم و مواد معدنی دیگر.

 1. عسل گل آفتابگردان

عسل آفتابگردان در شکل مایع به رنگ زرد طلایی و در شکل کریستالی به رنگ زرد کهربایی با رگه های مایل به سبز است. عطر ضعیف و طعم مطلوبی دارد. از گل های زرد طلایی آفتابگردان به دست می آید. یک هکتار تحت کشت آفتابگردان حدود ۵۰ کیلوگرم عسل می دهد. مقوی و انرژی زا می باشد که به تقویت حافظه کمک می کند. همچنین برای نرم کردن سینه، ناراحتی برونش ها، ناراحتی های حنجره، صاف کردن صدا، ناراحتی های ریوی، تسکین سرفه و سرماخوردگی و برای خنثی کردن سم مفید است.

انواع عسل طبیعی

 

انواع عسل طبیعی

 1. عسل گندم سیاه

عسل گندم سیاه به رنگ زرد تیره یا قهوه ای تیره می باشد و در ظاهر مشابه عسلک است. دارای عطر و طعم مشخصی است. در شکل بلوری چسبناک می شود. این عسل حاوی ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است. میزان پروتئین و آهن آن از عسل روشن بیشتر است. و به خاطر داشتن میزان زیاد آهن در درمان کم خونی توصیه می شود. از قدیم گفته اند که عسل های تیره برای افراد رنگ پریده خوب است. این عسل از شهد گندم سیاه که به مقدار زیاد در باغستان ها و به صورت محصول زراعی رشد می کند، ساخته می شود. یک هکتار زمین تحت کشت گندم سیاه حدود ۶۰ کیلوگرم عسل می دهد.

 1. عسل بابونه

عسل بابونه برای التهاب مغز، انواع ورمها، کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، دردمفید است. و همچنین کاهش پسوریازیس، اسپوندلیت آنکلوزان، دردهای قاعدگی، ناراحتی های زنانه و یائسگی، آلرژی ها، فشار خون، سرگیجه، سوءهاضمه، ضداسپاسم، ناراحتی های روده، درد و ورم مثانه، ورم طحال، معده درد، بی خوابی، دفع کرم کدو در کودکان، سرماخوردگی، روماتیسم، غلظت خون، ضد عفونی دهان و دندان، شستشو و پانسمان زخم ها، تقویت سیستم بدن، تقویت مغز و حافظه، ترشح شیر در خانم های شیرده، ورم پروستات، ایمنی بدن، تقویت مغز و حافظه، زخم های دهان و کولیت سودمند است.

 1. عسل کلزا

با رنگ سفید و گاهی زرد دارای عطر دلپذير ولی بدون طعم خوب است. عسل کلزا به سرعت به شکل بلوری ضخیم درآمده و به سختی در آب حل می شود. و در صورت نگهداری طولانی به سرعت ترش می شود. زنبورها آن را از شهد گل های زرد کلزا به دست می آورند.

 1. عسل شبدر

عسل شبدر یکی از بهترین عسل ها است. کاملا بی رنگ بوده و عطر خوبی دارد. در شکل بلوری به صورت یک توده جامد سفید در می آید. عسل شبدر حاوی ۳۵ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است. یک هکتار زمین تحت کشت شبدر سفید حدود ۱۰۰ کیلوگرم عسل می دهد.

 1. عسل سیب

عسل سیب به رنگ زرد کم رنگ با عطری بی نظیر و شیرینی مطبوعی است. دارای۳۲ درصد گلوکز و ۴۲ درصد فروکتوز بوده و از شکوفه های سیب جمع آوری می شود. یک هکتار شکوفه سیب حدود ۴۰ کیلوگرم عسل میدهد.

انواع عسل طبیعی

 1. عسل اکالیپتوس

زنبورهای عسل علاقه زیادی به شهد اکالیپتوس دارند. امروزه به دلیل گونه های متنوع این گیاه، طعم و عطر قوی و فواید درمانی زیاد آن برداشت عسل اکالیپتوس در سراسر دنیا انجام می شود. عمده برداشت عسل اکالیپتوس در کشور ما در شهرستان های فسا و جهرم صورت می گیرد.

که از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد ادامه دارد. عسل اکالیپتوس دارای طعم نامطبوعی است و ارزش پزشکی زیادی دارد. و برای درمان سل ریوی، بهبود آنفولانزا و سرما خوردگی، درمان تنگی نفس، درمان کننده عفونت دستگاه ادراری و برای بهبود اختلالات گوارشی توصیه می شود.

سایت منبع:آهوتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.