عسل

ظروفی که عسل را باید در آن نگهداری کنید.

نگهداری از عسل

یکی از دغدغه ها خانواده هایی که از عسل طبیعی استفاده می کنند. این است که چگونه از عسل طبیعی نگهداری کنند. و چه کار هایی انجام دهند که عسل طبیعی شکرک نزند. ویا از چه ظرفی برای نگهداری از عسل استفاده کنند. برای اینکه بتوانید از عسل طبیعی خود به خوبی مراقبت کنید وکاری کنید که خواص آن ازبین نرود این مقاله میتواند برای این مشکل شما را حل کند.

از ظروف پلاستیکی در نگهداری از عسل استفاده کنید.

یک عامل مهم در نگهداری عسل ، ظرف نگهداری آن است که برای حفظ و محافظت از عسل  طبیعی باید از ظروف پلاستیکی یا شیشه استفاده شود.  شما می توانید عسل طبیعی را در ظروف پلاستیکی نگهداری کنید. اما باید مراقب باشید که ظروف پلاستیکی که شما در آن عسل خود را نگه میدارید استاندارد است یاخیر. چرا که عسل دارای ماده اسیدی است و منجر به حل شدن مواد سمی ظرف پلاستیکی شده و به بدن شما آسیب میزند. در کنار ظروف پلاستیکی، ظروف شیشه ای بهترین گزینه برای نگهداری از عسل هستند. چرا که اسید عسل نمی تواند مواد شیشه را در خود حل کند و به بدن شما آسیب بزند.

شکرک زدن عسل

وقتی عسل طبیعی را از فروشنده تهیه می کنید . و شکرک می زند نگران نباشید. چون این یک امر طبیعی در عسل طبیعی است. که نسبت به گلوکز و فروکتوز موجود درعسل طبیعی بستگی دارد. که اگر مقدار آن در عسل زیاد باشد عسل زود تز شکرک میزند. و گل و گیاهی که زنبوران درتهیه عسل از آن استفاده کرده اند تاثیر زیادی در شکرک زدن عسل دارد.مثل گیاه کلزا که دارای گلوکز زیادی است زودتر شکرک میزند.

چگونه شکرک زدن عسل را به تعویق بیندازیم؟

در داخل عسل طبیعی موادی مثل موم و زنبور مرده وجود دارد. که همگام استخراج کردن آنها از شان عسل جدا شده و داخل عسل ریخته اند. اگر آنها را از عسل جدا نشوند گلوکز عسل آنها را فرا میگیرد و در نهایت شکرک میزند و شکرک زدن آنها باعث شکرک زدن کل عسل میشود.

چگونه شکرک عسل را ازبین ببریم؟

عسل طبیعی شما شکرک زده است؟ دوست داری شکرک آن از بین برود؟  یا جزء آنهایی هستید که از خوردن عسل شکرک زده خوشتان نمی آید؟ اگر می خواهید شکرک عسل ازبین برود این کار را به شما پیشنهاد میکنیم:
آب را  تا دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه گرم کنید. و آن را داخل یک ظرف بریزید وظرف عسل  را در داخل آن  قرار دهید. تا واجازه دهید تا عسل  بدون از  دست دادن خواص  خود، شکرک آن  از بین برود.

حرارت زیاد چه آسیبی به خواص عسل میزند و چرا عسل نباید در یخچال نگهداری شود؟

حرارت باعث می شود از بین رفتن خواص عسل می شود. اگرعسل  درمقابل نور آفتاب، کنار بخاری، اجاق گاز، شوفاژ و ابزارهایی که گرمی زیادی از خود تولید می کنند باشد. خواص طبیعی عسل از بین میرود و دیگر آن خواص اولیه را ندارد.

بهترین مکانی که می توانید برای نگهداری از عسل استفاده کنید دمای اتاق و کابینت ها است. که بیشتر خواص آن حفظ می شود.اما اگر عسل طبیعی را در یخچال نگهداری کنید به دلیل وجود رطوبت هنگام مصرف عسل بسیار صفت است. و روند شکرک زدن را سرعت می بخشد.

 آیا عسل دارای تاریخ انقضا است؟ عسل طبیعی کهنه چه فوایدی دارد؟

همانطور که می دانید عسل یک ماده طبیعی است که تاریخ انقضاء خاصی ندارد. تا زمانی که آنزیم های آن فاسد نشده اند واز بین نرفته اند فاسد نمی شود. اما وقتی که مواد نگهدارند طبیعی آن از بین می رود عسل فاسد می شود و قابل استفاده نمی باشد.

به احتمال زیاد شنیده اید که میگوند اگر عسلی که مصرف می کنید چند ساله باشد خواص آن نیز بیشتر است. در حالی که چنین نیست وبرعکس هر چقدر عمر عسل بیشتر باشد کیفیت و خواص آن کمتر از قبل است.

عسل تنها ماده ای نیست که فاسد نمشود بلکه شکر خشک نیز اینطور است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.