عسل

چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم؟

عسل طبیعی می‌تواند جایگزینی شگفت انگیز برای شکر تصفیه شده شما باشد که منبع خالصی از کالری است. این ماده دوست داشتنی ساخته شده توسط طبیعت نه تنها می‌تواند زندگی شما را شیرین کند بلکه مواد معدنی، مواد مغذی و آنزیم‌های زنده نیز به وفور در عسل طبیعی یافت می‌شود.

اگر می‌خواهید از مزایای استفاده از عسل طبیعی بهره‌مند شوید، باید خلوص آن را قبل از خرید در نظر بگیرید. بزرگترین مشکل عسل کیفیت آن است. یافتن عسل خوب و خالص کاملاً چالش برانگیز است. مانند بسیاری از کالاهای غذایی دیگر، تقلب در آن معمول است. فریب دادن شما آسان است زیرا عسل تجاری اغلب می‌تواند با محلول گلوکز، شربت ذرت با فروکتوز بالا و سایر مواد مخلوط شود که حتی ممکن است از آن‌ها اطلاع نداشته باشید.

گاهی اوقات، هنگامی که شیشه عسل را باز می‌کنید و کمی صدای “پاپ” می‌شنوید، می‌تواند نشان دهنده تقلبی بودن عسل باشد. زیرا ممکن است فرآیند تخمیر در داخل آن انجام شده باشد. بهترین کیفیت عسل از زنبورها و نه از کارخانه‌ها به‌دست می‌آید. بنابراین، یک شروع خوب می‌تواند خواندن برچسب مواد تشکیل دهنده باشد. به دنبال کلماتی مانند “خام”، “طبیعی”، “عسل جنگلی” یا “ارگانیک” باشید.

آیا واقعاً می‌توانید تفاوت بین عسل واقعی و تقلبی را تشخیص دهید؟ برای دانستن حقیقت، آن را در خانه امتحان کنید. در اینجا چند ترفند آسان برای بررسی عسل طبیعی و روش‌های تشخیص عسل تقلبی آورده شده است.

بیشتر بخوانید: ظروفی که عسل را باید در آن نگهداری کنید.

1. تست انگشت شست

مقداری از عسل را بردارید و روی انگشت شست خود بریزید. اگر عسل طبیعی باشد نمی‌ریزد، اما اگر تقلبی باشد مانند سایر مایعات به سرعت پخش می‌شود. اگر چنین باشد، ممکن است خالص نباشد. عسل خالص غلیظ است در حالی که عسل غیرخالص رقیق است. عسل خالص به سطحی که به آن زده می‌شود می‌چسبد و نمی‌ریزد.

2. تست عسل با آب

یک قاشق چایخوری عسل را در یک لیوان پر از آب قرار دهید. عسل تقلبی در آب حل می‌شود در حالی که عسل طبیعی که از بافت متراکم‌تری برخوردار است درست در زیر لیوان به صورت توده‌هایی ته نشین می‌شود. در مورد کاغذ بلات یا پارچه سفید نیز همین مورد وجود دارد. اگر روی این دو عسل خالص بریزید، جذب نمی‌شود یا لکه‌ای روی آن‌ها باقی نمی‌گذارد.

3. تست شعله

شاید این را نمی‌دانید اما عسل طبیعی قابل اشتعال است. اگرچه، ما از شما درخواست می‌کنیم هنگام انجام این تست نهایت احتیاط را داشته باشید و این کار را با مسئولیت خود انجام دهید. یک چوب کبریت خشک برداشته و آن را در عسل فرو کنید. چوب کبریت را به جعبه کبریت بزنید. اگر روشن شود، عسل شما خالص است. اگر روشن نشود، ممکن است تقلبی باشد و همچنین ممکن است حاوی مقداری رطوبت اضافه شده بر اثر آلودگی باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه با استفاده از عسل از شر زخم معده راحت شویم؟

4. از سرکه استفاده کنید

یک قاشق غذاخوری عسل، مقداری آب و 2- 3 قطره اسانس سرکه را با هم مخلوط کنید. اگر این مخلوط کف کند، احتمال تقلبی بودن عسل بسیار زیاد است.

5. تست گرما

اگر عسل طبیعی را گرم کنید، به سرعت کارامل می‌شود و تبدیل به کف نمی‌شود. در صورتی که عسل تقلبی ممکن است کاراملی نشود و در اثر حرارت دادن حباب دار شود. بسیاری از تفاوت‌های بین عسل خالص و تقلبی را نیز می‌توان فقط با چشم غیر مسلح با بررسی خصوصیات فیزیکی آن تشخیص داد. عسل خالص متراکم است و فقط به شکل یک جریان ریز جاری می‌شود. عسل دارای یک بافت نرم است، هرگز به صورت لایه‌ای جدا نخواهد شد و رایحه شیرین خاصی را ارائه می‌دهد. عسل خام که خالص‌ترین شکل عسل است، هنگام مصرف غالباً احساس سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش خفیف در گلو ایجاد می‌کند.

6. آزمون کاغذی

چند قطره از نمونه مورد آزمایش خود را روی یک حوله کاغذی یا دستمال قرار دهید. اگر عسل خالص باشد، جامد باقی می‌ماند و خیس نمی‌شود. اگر عسل تقلبی باشد، کاغذ را خیس می‌کند و حتی ممکن است در آن خیس بخورد.

7. تست نان

نمونه خود را روی یک تکه نان پخش کنید. اگر عسل طبیعی باشد، ظرف چند دقیقه نان روی آن ترد می‌شود. اگر عسل تقلبی باشد، نان نرم می‌شود (به دلیل رطوبت متفاوت آن)

8. ناخالصی ها

عسل طبیعی غالباً شامل ناخالصی‌های کوچکی است که شامل ذرات گرده یا ذرات تغییر رنگ یافته است. عسل تقلبی، کاملاً شفاف و یک بافت ثابت و صا و، هیچ ناخالصی نخواهد داشت.

9. تست زرده تخم مرغ

وقتی عسل را به همراه زرده تخم مرغ در ظرفی بریزید و هم بزنید، اگر عسل طبیعی و خالص باشد، زرده مانند زرده پخته شده به نظر می‌رسد.

10. ضخامت عسل

عسل طبیعی و خالص نسبتاً ضخیم است و حرکت از یک طرف شیشه به طرف دیگر زمان می‌برد. اما عسل تقلبی به هیچ وجه متراکم نیست. عسل تقلبی بسیار سبک و روان است.

11. طعم عسل

طعم عسل طبیعی ظرف چند دقیقه از بین می‌رود. اگر عسل خالص را گرم و سرد کنید، طعم آن را تغییر داده و تمام ارزش‌های درمانی و غذایی را از بین می‌برید. اما طعم عسل تقلبی به دلیل افزودن قندها و شیرین کننده‌ها، برای مدت بیشتر باقی می‌ماند.

12. عطر و بوی عسل

عسل طبیعی بو و رایحه ملایم، بوی واقعی گلهایی که شهد از آن‌ها جمع شده است را حس می‌کنید. اما درمورد عسل تقلبی بیشتر بوی ترش صنعتی وجود دارد یا هیچ بویی ندارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.