عسل

عسل طبیعی همدان

انواع عسل طبیعی

از عسل طبیعی هزاران سال پیش از خاصیت درمانی برای بهود بسیاری از بیماری های استفاده می کردند. بنابراین این ماده غذایی به دلیل داشتن مواد مغذی از قبیل قند های طبیعی در طب سنتی جایگاه خاصی دارد. عسل به عنوان یکی از ارزشمندترین مواد غذایی دارای مواد آلی،معدنی، ویتامین ها، و به ویژه تامین بخشی از انزژی روزانه از اهیمت ویژه ای برخوردار است. و علاوه براین در طب سنتی به اثرات درمانی عسل دربیماری های گوارشی،ضعف اعصاب، سرفه و… اشاراتی شده است.

مطالبی که در ادامه آن ها را می آموزیم : 

ویژگی های عسل طبیعی و تفاوت های آن با عسل تقلبی

استفاده از نان تست برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی

بیاب یک راه ساده برای تسخیص عسل تقلبی و اصل

تفاوت شکرک زدن عسل طبیعی با عسل تقلبی

چه عسلی طبیعی است؟

چند ویژگی عسل طبیعی همدان و تفاوت آن با عسل تقلبی:

شل بودن عسل طبیعی:

مردم فکر می کنند عسل طبیعی سفت است، عسلی که زنبور تولیدکننده آن،شکر نخورده باشد شل است؛ از نظر علمی هم این شل بودن به این علت است که قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز (قندهای کوچک مولکول) است و زمانیکه ظرف عسل طبیعی را کج می کنیم این قندها به آسانی روی هم حرکت می کنند، چنانچه به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید (قند پیچیده تر) است به علت نوع مولکول ها به هم گیر می کنند و به همین علت عسل یک مقدار سفت تر ازحالت معمولی می شود.

عسل طبیعی سریع در دهان آب می شود و بعد از مصرف ایجاد انرژی می کند، در حالیکه عسل Kمصنوعی طعم آبنبات می دهد و خاصیتی ندارد و مانند این است که شما شکر میخورید.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با بو:

اگر مدتی در ظرف عسل طبیعی را ببندیم وقتی  در آن را بازمی کنیم بو و رایحه مطبوع  عسل را می توانید استشمام کنید که این رایحه مربوط می شود به گل و گیاهی که عسل طبیعی از آن توسط زنبور خانم ساخته شده است اما عسلی که هیچ بو و رایحه ای از خود ساطع نکند مشکوک به تقلبی بودن است.

مزه عسل طبیعی و تفاوتش با عسل تقلبی:

عسل طبیعی علاوه براین که شرین است دارای طمع و بوی مطبوعی است که هنگام میل کردن آن احساس خوشایندی میکنیم چون که مزه لذیذی دارد ولی عسل مصنوعی و صنعتی چنین مزه ای ندارد  و فقط شرین است وخاصیتی برای بدن ندارد بلکه مصرف بیش از حد آن باعث بیماری هایی مثل دیابت میشود. البته عسل دارای مزه های متفاوتی است مثل عسل گون، آویشن، چهل گیاه و… است.

راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

آب یک راه ساده برای تسخیص عسل تقلبی و اصل:

عسل را در آب سرد بریزید خواهید دید. که عسل طبیعی کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می کند. و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می شود.

یک راه دیگر برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی اینگونه است. که اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده وته نشین شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت کمتری برخوردار است.

استفاده از نان تست برای تشخیص عسل طبیعی همدان و تقلبی آن:

اگر عسل طبیعی همدان را روی نان تست بریزیم هرچه سریع تر وارد منافذ نان میشود و گاه از قسمت پایینی نان بیرون میریزد و باعث میشود. دستان شما چسبناک شود. (البته همان طور که درقسمت قبل گفتیم عسل طبیعی شل تر از عسل تقلبی است.) اما عسل مصنوعی که سفت است. دیرتر وارد منافذ نان تست میشود و کمتر اتفاق می افتد که از قسمت پایین نان بیرون بیاید.

تفاوت شکرک زدن عسل طبیعی با عسل تقلبی:

عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته نشین می شود و رس می زند؛ یعنی ذرات قند،عسل متبلور می شود. و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود. تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می شود. این است که بلورهای عسل رس زده، خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد. وعسل تقلبی شکرک زده است.

 

چه عسلی طبیعی است؟ 

عسلی که در زمان تولید آن توسط زنبورعسل هیچ شکری به آن داده نشود. و از هیچ منبعی دیگر که حاوی شکر مصنوعی است استفاده نکند. طبیعی (ارگانیک)است. استاندارد ملی ایران تا 5 درصد ساکاروز را در عسل مجاز قرار داده است. یعنی احیانا اگر عسلی زیر پنج درصد ساکاروز داشته باشد مجاز استفاده است و طبیعی است. اما عسلی که توسط انسان ساخته شده است. یا حتی توسط زنبور ساخته شده است ولی به آن زنبور هم مقدار زیادی شکر داده شده است و جزء استاندارد نمی باشد خواص و مواد آلی کمتری دارد.

 

 

 

4 دیدگاه در “عسل طبیعی همدان

 1. محمد گفت:

  سلام و عرض ادب قیمت عسل طبیعی چقدره هست؟

  1. alikuroshi گفت:

   درود به شما دوست عزیز قیمت عسل طبیعی بستگی به زنبور عسل و شهد گیاهی که از آن عسل تولید کرده بستگی دارد.
   لطفا با شماره ای 09011892750 تماس بگیرید تا بیشتر با شما اشنا بشیم و قیمت را خدمتتان تقدیم کنیم

 2. Les Reino گفت:

  i love this best article

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.