عسل

مهمترین فواید عسل طبیعی برای بدن که باید بدانید

فواید عسل طبیعی در طول تاریخ به عنوان یک داروی مردمی مورد استفاده قرار می گرفته است و دارای فواید مختلف پزشکی و مصارف پزشکی است. حتی در بعضی از بیمارستان ها به عنوان درمان زخم استفاده می شود. بسیاری از این فواید سلامتی، خاص عسل طبیعی است.

بیشتر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید پاستوریزه است. گرمای زیاد مواد معدنی و آلی  آن را از بین می برد ،گرما می تواند رنگ و بافت را بهبود بخشد ، وهرگونه تبلور(شکرک زدن) را از بین می برد و ماندگاری را افزایش می دهد. بسیاری از مواد مغذی مفید نیز در این روند از بین می روند.

اگر می خواهید از فواید عسل طبیعی بهره مند شوید، آن را از یک تولید کننده محلی مورد اعتماد خریداری کنید. در اینجا برخی از مزایای سلامتی عسل خام ارائه شده است:

 • عسل طبیعی منبع خوبی از آنتی اکسیدان است

فوایدعسل طبیعی شامل مجموعه ای از مواد شیمیایی گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. بعضی از انواع عسل به اندازه میوه و سبزیجات آنتی اکسیدان دارند. آنتی اکسیدان ها به محافظت از بدن شما در برابر آسیب سلول به دلیل رادیکال های آزاد یا بیماری سرطان کمک می کنند.

رادیکال های آزاد به روند پیری کمک می کنند و همچنین ممکن است به توسعه بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی کمک کنند. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در عسل به نام پلی فنول ممکن است در جلوگیری از بیماری های قلبی نقش داشته باشد.

 • عسل طبعیی خواص ضد باکتری و ضد قارچ دارد

تحقیقات نشان داده است که باکتریها و قارچهای پوستی از فواید عسل طبیعی است. به طور طبیعی حاوی پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) ، ضد عفونی کننده است. تأثیر آن به عنوان یک ضد باکتری یا ضد قارچ بسته به عسل متفاوت است ، اما به وضوح چیزی فراتر از یک داروی مردمی برای این نوع عفونت ها است.

 • عسل طبیعی باعث بهبود زخم ها می‌شود

از فواید عسل طبیعی در معالجه پزشکی برای معالجه زخم ها استفاده می شود زیرا مشخص شده که این یک کشنده موثرمیکروب است و همچنین به بازسازی بافت بدن کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که عسل می تواند باعث بهبود زمان بهبودی و کاهش عفونت شود. به خاطر داشته باشید که عسلی که در محیط بیمارستان استفاده می شود، در درجه  پزشکی است ، به این معنی که از نظر بازرسی و استریل است. ایده خوبی نیست که با خرید عسل هایی که در فروشگاه وجود دارند، برش ها و زخم ها را درمان کنید.

 • نیروگاه مغذی گیاهی است

عناصر غذایی، ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و به محافظت در برابر آسیب کمک می کنند. به عنوان مثال ، برخی حشرات را دور نگه می دارند و یا گیاه را از اشعه فرابنفش محافظت می کنند.

 

عناصر غذایی گیاهی موجود در عسل مسئول خواص آنتی اکسیدانی و همچنین قدرت ضد باکتری و ضد قارچی آن هستند. همچنین تصور می شود که تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد سرطان نشان داده شده است. که این جزء فواید عسل طبیعی است. فرآوری زیاد عسل طبیعی مواد مغذی ارزشمند آن را از بین می برد.

 

 • عسل طبیعی برای مسائل گوارشی کمک می کند.

از عسل گاهی اوقات برای درمان مشکلات گوارشی مانند اسهال استفاده می شود ، اگرچه تحقیقات زیادی برای اثبات اثر آن انجام نشده است.اما  ثابت شده است که به عنوان  درمانی برای زخم معده است.

این همچنین یک پروبیوتیک قوی است ، به این معنی که باکتری های خوبی را که در روده زندگی می کنند تغذیه می کند ، که نه تنها برای هضم بلکه سلامت کلی بسیار مهم است.

 

 • عسل طبیعی باعث تسکین گلودرد می‌شود

سرما خورده اید؟ یک قاشق عسل طبیعی را امتحان کنید. عسل یک داروی قدیمی گلودرد است.که جزء متداول ترین فوایدعسل طبیعی است. سپس چند دقیقه منتظر بمانید تا عسل وارد جریان خونی شما شود سپس چای و آب لیمو (ترجیحا تازه ) را میل کنید. تا گلودرد شما تسکین یابد. البته شما باید چند بار در روز این کار را تکرار کنید تا اثر خوبی بر روی شما داشته باشد.

 

در مصرف عسل مراقب باشید

از فوایدعسل طبیعی علاوه بر پری بیوتیک ها و مواد مغذی مفید ، می تواند باکتری های مضر مانند کلستریدیوم بوتولینوم را نیز حمل کند. این، به ویژه برای نوزادان بسیار خطرناک است. عسل طبیعی را هرگز نباید به نوزاد کمتر از یک سال داد.

 

علائم مسمومیت با بوتولیسم در نوزادان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یبوست
 • تنفس آرام
 • افتادگی پلک ها
 • نخندیدن یا لبخند نزدن
 • از دست دادن کنترل سر
 • فلجی که به سمت پایین گسترش می یابد
 • تغذیه ضعیف
 • بی حالی
 • گریه ضعیف

در بزرگسالان ، علائم می تواند شامل یک دوره کوتاه اولیه اسهال و استفراغ و به دنبال آن یبوست و علائم شدیدتر مانند تاری دید و ضعف عضلانی باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم پس از خوردن عسل خام به پزشک مراجعه کنید.

منبع:

سایت هالفلاین

1 دیدگاه در “مهمترین فواید عسل طبیعی برای بدن که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.