عسل

با عسل زخم عمیق را ترمیم کنید

عسل برای درمان زخم

عسل برای زخم مانند یک داروی آنتی بیوتیک عمل میکند. به بسته شدن سریع زخم ها کمک می کنم عسل یک ماده شیرین و خوشبو است که توسط زنبور های عسل تولید می شود. و به شما در جلوگیری از عفونت کمک می‌کند و این روش یک روش مدرن است که از سال ۱۹۹۹ میلادی رواج یافته است. اما قبل از آن هم از عسل برای بیماری ها مثل گلودرد، سرماخوردگی و غیره استفاده می‌شد که بیشتر در چین،یونان، مصر وخاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرفت.

درادامه به مطالب زیر میپردازیم:

 • چه عسلی برای درمان زخم ها مفید است؟
 • یک هشدار مهم
 • بعضی از زخم ها که حتماً با مشاهده کردن آنها باید به پزشک مراجعه کنید.
 • خاصیت ضد باکتریایی عسل برای زخم ها
 • تحقیات انجام شده عسل برای زخم

چه عسلی برای درمان زخم مناسب است؟

انواع عسل طبیعی

انواع خاصی از عسل وجود دارد که برای ترمیم زخم ها استفاده می شود. امروزه تحقیقاتی برای اینکه چه عسلی برای درمان زخم مفید است صورت میگیرد. یکی از ویژگی های آن می تواند این باشد که عسل باید خام و طبیعی باشد. یعنی شما آن را از دست زنبورداری که به آن اطمینان دارید تهیه کنید. بعضی از عسل ها دارای باکتری یا مواد افزودنی هستند که وقتی مردم از عسل تقلبی و حرارت دیده استفاده می‌کنند امکان وجود باکتری و مواد افزودنی که در این عسل وجود داشته باشند زیاد است. علاوه بر این که به بهبود زخم ها کمکی نمی کند. بلکه آسیب جبران ناپذیری بر بدن شما وارد میکند.

هشدار: در مورد هرگونه سوختگی یا زخم هایی که ممکن است جدی باشند. مراجعه به پزشک امر ضروری و بسیار مهم است. عسل یک نقش مکمل را در کنار توصیه‌های پزشک دارد. پس نتیجه میگیریم که نباید در هر شرایطی از پانسمان عسل استفاده کنیم.ممکن است آن زخمی که وجود دارد لازم باشد که بخیه بخورد وهر چه سریعتر بسته شود. چون خطر عفونت وجود دارد.

بعضی از زخم ها که حتماً با مشاهده کردن آنها باید به پزشک مراجعه کنید:

 • برخی دیگر زخم ها که در اثر خوب نبودن جریان خون در افراد مسن رخ می دهد
 • برخی از ضعف خواب نام زخم های فشار در سلول سالمندان مانند زخم بستر
 • زخم هایی که در مبتلایان به دیابت به ویژه در پاها رخ می دهد
 • زخم های سرد مثل تبخال
 • زخم های ناشی از سوختگی
 • زخم دستگاه گوارش
 • افتاب سوختگی

خاصیت ضد باکتریایی عسل برای درمان زخم ها

نشان داده شده است که عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتری های مضرای که معمولاً در زخم ها مانند باکتریهای استافیلوکوکوس و اورئوس مقاوم به متی سیلین است البته عسل طبیعی این ویژگی را دارد و شما می توانید برای تهیه عسل طبیعی سایت رزن کالا مراجعه کنید.

تحقیات انجام شده عسل برای زخم

مطالعات ابن سینا در مورد عسل

ابن سینا نیز در کتاب خود با ارج نهادن به قانون پزشکی می نویسد که مرهمی از عسل و ارد گندم برای معالجه زخم های چرکی مفید است.

عسل برای زخم از دیدگاه پلین کهین نویسنده و طبیعی دان رومی
پلین کهین مینویسد روغن ماهی مخلوط با عسل تاشیر سودمندی روی زخم های عفونت یافته دارد عسل از خونریزی زخم ها جلو گیری میکند.به همین علت است میتوان زخم های روی پوست را با مالیدن عسل بهبود بخشید.

امام کاظم(ع) فرموده است: عسل برای درمان بیماران، شفای عاجل و قاطع دارد.
سال ها قبل از اینکه انسان پی به وجود عوامل میکروبی مانند: باکتری ها، قارچ ها و کپک ها ببرد، عسل در عملیات جراحی و معالجه سوختگی ها استفاده می شد. بر اساس اطلاعاتی که امروزه در مورد عفونت ها در دسترس است قسمتی از ادعاها درباره اثرات معجزه آسای عسل در معالجه زخم ها قابل توجیه است.

برای مطالعه تحقیقات علمی خارجی به این سایت مراجعه کنید : healthline

عسل تراوش هایی از خود بیرون می دهد که به اندازه کافی همه جای زخم را می پوشاند و از تغییر شکل و چروکیدگی بافت ها و جای زخم جلوگیری می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.