دسته‌بندی نشده

زمان برداشت عسل چه فصلی می‌باشد؟

زمان برداشت عسل

شاید شما هم جزو کسانی باشید که به تازه بودن عسل طبیعی اهمیت می دهید و دوست دارید بهترین زمان برداشت عسل را بدانید تا بتوانید در همان زمان آن را خریداری کنید. در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که بهترین زمان برداشت عسل چه زمانی است و نحوه برداشت آن چگونه است. پس تا انتها با ما همراه باشید.

عسل در چه فصل هایی تولید می شود؟

جالب است بدانید که زنبور برای تولید عسل طبیعی در تمامی فصول سال فعالیت می کند و در میان درختان و کوه ها به دنبال شهد گل می گردد. اما فعالیت زنبورها در فصل های بهار و تابستان بیشتر می شود. به دلیل اینکه در این دو فصل گل ها باز می شوند و امکان جمع آوری شهد گل بیشتر می شود. پس می توان نتیجه گرفت که آخرین روزهای فصل تابستان، بیشترین مقدار عسل برداشت می شود. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که زمان برداشت عسل با توجه به منطقه جغرافیایی متفاوت است. جمع آوری عسل طبیعی در صورتی که در زمان درستی انجام نشود، بیشتر زنبورها از بین می روند.

برداشت عسل

شرایط آب و هوایی چه تاثیری در زمان برداشت عسل دارد؟

بهترین زمان برای برداشت عسل طبیعی زمانی است که عسل از قاب ها و طبقات کندو لبریز شده باشد. زمانی که گل ها شکوفه می دهند و باز می شوند، زمان تولید عسل آغاز می شود. فصل شکفتن گل ها در ایران به دلیل گستردگی و داشتن شرایط آب و هوایی متنوع متفاوت است و در هر منطقه ای که زمان گل دهی گیاهان آغاز می شود، زنبورها فعالیت خود را برای جمع آوری شهد عسل آماده می کنند. زنبورداران به شهدی که توسط گیاهانی که زودتر گل می دهند، جمع آوری می شود، جریان شهد یا شهد اولی می گویند.

بهترین فصل برای شروع فعالیت زنبورکاران، بهار است. به دلیل اینکه هوا کم کم گرم شده و خرید و فروش کندوی عسل نیز در این زمان آغاز می شود. زنبورها در دماهای پایین از کندو خارج نمی شوند.

بهترین زمان برداشت عسل چه زمانی است؟

زمانی که هوا رو به سردی می رود، زنبورها فعالیت خود را کم می کنند و در نتیجه بهترین زمان برای برداشت عسل طبیعی شروع فصل سرد است. عسل زمانی که از کندو سرازیر شده و غلیظ شده باشد باید برداشت شود. تغییرات دمای هوا بر تبخیر آب اضافی عسل و سفت شدن آن تاثیرگذار است. البته این کار توسط خود زنبورها انجام می شود و در صورتی که هوا سرد شود، عملیات غلیظ کردن عسل نیز سخت تر شده و زمان بیشتری می برد.

در صورتی که آب و هوای یک منطقه گرم نباشد و یا رطوبت زیادی داشته باشد، زنبورها به راحتی نمی توانند عسل را غلیظ کنند. به این معنا که در صورتی که هوا مرطوب باشد، عسل ها معمولا رقیق تر هستند. این اتفاق را می توانید در عسل های تولید شمال کشور ببینید. بیشتر عسل های مناطق شمالی رقیق هستند.

عسل چند بار در سال برداشت می شود؟

در صورتی که در یک منطقه، فراوانی گیاهانی که گل دهی دارند بیشتر باشد و یا شهد دهی طولانی تری داشته باشند، تعداد دفعات برداشت عسل طبیعی نیز بیشتر می شود و عسل بیشتری در این مناطق تولید می شود. طبقات کندو در طول جمع آوری شهد، خالی و پر می شوند. در صورتی که جریان عسل طولانی شود، طبقات خالی، پر شده و به حالت اول باز گردانده می شوند. در این مرحله باید قاب های خالی جا به جا شوند. برخی قاب هایی که به عسل آغشته هستند، باید در قسمت بالایی قاب ملکه و بدون فاصله از آن قرار بگیرند. برخی نیز روی طبقه هایی که از عسل لبریز شده و پولک شده اند قرار می گیرند. در صورتی که این قاب ها به قاب ملکه نزدیک باشند، ملکه عملیات تخم ریزی را روی آن ها آغاز می کند.

چه عواملی در تعداد برداشت عسل موثر است؟

تعداد دفعات برداشت عسل طبیعی به مقدار عسل تولید شده و همچنین تعداد زنبورها بستگی دارد. در صورتی که تعداد زنبورهای عسل بیشتر باشد، زنبورهای بیشتری نیز برای جمع آوری شهد گل فعالیت می کنند. در این میان زنبورداری موفق تر است که در مورد زمان باز شدن گل ها در منطقه خود و مدت زمانی که گیاهان گل می دهند اطلاعات دقیق داشته باشد. در صورتی که در یک منطقه جغرافیایی مقدار شهد گل ها کم شود و یا اینکه کلا تمام شود، زنبوردار باید منطقه را بررسی کند تا بتوانند شهد بیشتری برای زنبورها فراهم کند. زمانی که زنبوردار برای جا به جایی کندو اقدام می کند، زنبورها نیز فعالیت خود را برای جمع آوری شهدهای جدید آغاز می کنند.

برداشت عسل

جا به جایی کندوها باعث می شود عسل بیشتری تا رسیدن به فصل سرما تولید شده و کندوها از عسل لبریز شوند. در این زمان پولک شدن سلول ها بیشتر اتفاق می افتد و در نتیجه کیفیت عسل تولیدی افزایش می یابد. فصل تابستان زمانی است که شهد کاهش می یابد و یا تمام می شود. در این زمان است که زنبورداران کندوها را جا به جا می کنند و به مناطق کوهستانی که گل گیاهان تازه باز شده و تولید شهد می کنند، منتقل می کنند. عسل گون و آویشن در این مناطق تولید می شود.

کلام پایانی

در این مطلب با بهترین زمان برداشت عسل طبیعی آشنا شدید. شرایط آب و هوایی هر منطقه به شدت بر زمان برداشت عسل موثر است. در طول سال در صورتی که شهد کم شود و یا کلا تمام شود، زنبورداران کندوها را به مناطق کوهستانی انتقال می دهند.

فروشگاه اینترنتی رزن کالا ارائه دهنده انواع عسل طبیعی تازه با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. دیگر لازم نیست برای خرید عسل تازه نگران باشید. تمامی محصولات فروشگاه تازه و با کیفیت بوده و از زنبورداران سراسر کشور جمع آوری شده و با بهترین بسته بندی در اختیار شما قرار می گیرند. محصول مورد نظر شما پس از ثبت سفارش، در کوتاه ترین زمان ممکن به دستتان خواهد رسید. در صورت تمایل به دریافت مشاوره در خصوص خرید محصولات فروشگاه می توانید با شماره های داخل سایت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.